Novosti

Objavljeno: 4.9.2017. 7:42:41

Vozač BK Rotora NINO BERTA nastupio na Svjetskom biciklističkom prvenstvu za amatere u Francuskoj

Vozač BK Rotora NINO BERTA nastupio je na, do sada u povijesti, najvećem Svjetskom prvenstvu za bicikliste amatere - UCI Gran Fondo WORLD CHAMPIONSHIPU koje je održano od 24. do 28. kolovoza u Francuskoj u departmentu Tarn u pokrajini Midi-Pyrénées.

Bio je to pravi svjetski vikend biciklizma koji je trajao tri dana.
Prvoga dana u gradu Albi je za sve kategorije održana utrka "kronometar" (Individual Time Trial Races) na stazi dužine 22.4 km, drugi dan momčadske utrke (Team Relay race), a posljednjeg dana, u nedjelju, Svjetsko prvenstvo završilo je s dvije cestovne utrke, jedna na kraćoj stazi od 97 km i druga na dužoj od 157 km.

Duža staza od 157 km i 2317 m ukupnog uspona bila je vrlo zahtjevna i selektivna, konstantni usponi i spustevi, vrijeme neugodno vruće, sparno, jaki vjetar, puno uskih i loših cesta, opasno za vožnju biciklista jer ceste nisu bile zatvorene za promet osim prvih i zadnjih 10 km, tako da je bilo mnogo padova i problema.
U početku staza je vodila 10-tak km uz rijeku Tarn, a nakon toga u brdovito područje Gaillacoisa gdje ima puno vinograda, a nigdje ni jedne klijeti (sve se obrađuje strojevima).

Nakon odlične vožnje na slovenskim kvalifikacijama u lipnju NINO BERTA je i ovdje pokazao da se može nositi i s najboljim amaterima u svijetu.
Odvozio je stazu 157 km i 2317 m ukupnog penjanja vozeći prosječnom brzinom od 36,1 km/h i ukupnim vremenom od 4:21:24 h te osvojio odlično 86. mjesto u svojoj kategoriji od 173 natjecatelja.
Sve ukupno na dužoj stazi natjecanje je završilo 1729 natjecatelja iz cijelog svijeta.

Ovo je odličan rezultat, posebice ako se uzme u obzir da je na 48. kilometru, u mjestu Larroqu, na suženju ceste u gužvi kod glavne (vodeće) grupe došlo do sudara i pada više biciklista pri čemu je i Nino nastradao kada ga je jedan vozač udario u zadnji kotač i srušio. Na sreću nije bio ozlijeđen, a oštećenje na biciklu uspio je sanirati u vrlo kratkom vremenu te nastaviti utrku, izgubivši pritom glavnu grupu koju je više bilo nemoguće sustići.

Također, za napomenuti je posebno da je na ovom svjetskom prvenstvu sudjelovalo 357 biciklistica iz cijelog svijeta koje su se natjecale na stazi od 97 km, ali Hrvatska nije imala svoju predstavnicu.